Barvy a jejich používání

Zpět na BLOG
10.12.
2017
10.12.
2017

„Barva je život, bez barev by byl svět mrtvý“ – píše Johannes Itten, jeden z nejlepších odborníků teorie barev. Barva je součástí prostředí člověka, přírody, měst, dílen i našeho bytu. Barvy se k našemu zraku dostávají odrazem světelných paprsků od osvětlených povrchů.
Ve skutečnosti existuje několik tisíc barevných variant. Náš zrak je schopen rozlišovat minimálně 10000 různých barev, cvičené oko pak okolo 30000-40000 nebo i více. Z toho lze tušit, jak rozsáhlé mohou být různé kombinace a jak je důležité, aby volba padla na vzájemně ladící barvy.
Barevné systémy nám slouží k přesné definici barvy, na kterou myslíme, anebo k tomu, abychom dokázali mluvit řečí barev. Člověk vnímá jako „čistou barvu“ barvu červenou, žlutou, modrou, zelenou, bílou a černou. Nazýváme je základními barvami. Základní barvy a barvy nacházející se mezi nimi vytvářejí trojrozměrné barevné těleso, v němž se nacházejí všechny představitelné barvy.

(Zdroj: PREISICHOVÁ, Anikó. Domov a bydlení. Budapešť: IKEA DBK Praha, 1991. ISBN neuvedeno.)

kruh-barev

Studené a teplé barvy

Jako teplé barvy jsou označovány žlutá, oranžová, oranžovočervená, červená a červenofialová. Studenými barvami jsou žlutozelená, zelená, zelenomodrá, modrá, modrofialová a fialová. Tohoto jevu se využívá například ve studených místnostech, do nichž volíme teplé barvy a naopak. Je dokázáno, že v prostoru vymalovaném teplými barvami začne být člověku chladno později.

koncentrované a ředěné barvy

Koncentrované, neboli nasycené barvy jsou výraznější (těžké). Zředěné barvy jsou mírnější (lehké), prosvítá jimi materiál (dřevo, textil) na kterém jsou aplikovány. Z hlediska interiérů je dobré používat barevné kontrasty a to barevné protějšky jako tmavá-světlá, studená-teplá, doplňková barva a kvalitativní a kvantitativní barevné kontrasty.

kontrast světlá – tmavá

Protože se barevné odstíny šíří od bílé po černou, kontrastní vliv se může uplatňovat v rámci každé barvy mezi světlými a tmavými tóny. Musíme mít na paměti, že stejný předmět působí jinak, pokud ho umístíme v kontrastu s tmavým nebo světlým odstínem pozadí.

kontrastní účinek doplňkových barev

Vzniká mezi barvami, nacházejícími se v barevném kruhu proti sobě. (Červená – zelená, žlutá – modrá, žlutooranžová – fialovomodrá, oranžovočervená – modrozelená, fialovočervená – žlutozelená). Každá barva může mít pouze jedinou doplňkovou barvu. Doplňkové barvy se vzájemně zvýrazňují.

kontrast teplá – studená

Používá se, je-li v převaze studená, nebo teplá barva k vytvoření rovnováhy.

barvy-emoce-pocity

Význam barev

Barvy jsou nositelé symbolických významů. A proto je dobré si ujasnit, jak na nás jednotlivé barvy působí.

Autor: Ing. Lubomír Jindřich

 

Máte zájem o vizualizaci,nebo potřebujete jen poradit?

Jméno
Telefon

Nebaví vás formuláře?

Zavolejte nám na +420 774 239 411 nebo napište na studio@4f.cz.

E-mail
Vaše zpráva / dotaz

Nebaví vás formuláře?

Zavolejte nám na +420 774 239 411 nebo napište na studio@4f.cz.