4F

Virtuální realita v exteriérech a interiérech

Zpět na BLOG
27.02.
2019
27.02.
2019

Technologie stále uhání vpřed a virtuální realita (zkráceně VR), ačkoliv není úplnou novinkou, zažívá v posledních letech opravdový boom. Umožňuje totiž vytvářet iluzi skutečného světa. Používá se v lékařství, ve sportu, v armádě, ve videohrách a také ve stavebnictví.

Virtuální prohlídky exteriérů a interiérů se v poslední době těší čím dál větší oblibě a získávají na popularitě. Ukázat klientovi jeho kýžený byt či dům v opravdovém 3D a ne jen na obrázku, či ho přímo přivést do prostoru, je pro mnoho lidí velký zážitek. Možnost se rozhlédnout kolem, projít se po bytě, který ještě ani nestojí, vám může připadat jako sci-fi, ale v dnešní době je to velmi reálné.

Virtuální realitu ve stavebnictví si můžeme rozdělit na dvě kategorie:

Fotorealistický interiér vytvořený v Unreal Engine Fotorealistický interiér vytvořený v Unreal Engine

Virtuální realita tvořená v herních enginech

V tomto článku se budeme věnovat virtuální realitě tvořené v herních enginech a panoramatické prohlídky teď necháme stranou. Herní enginy jsou programy sloužící k vytváření her. Jsou zvláštní tím, že prostředí, kde se hra odehrává, vytvářejí v reálném čase. Výsledkem této vlastnosti programů je to, že se lze ve hrách volně pohybovat podle přání hráče. A přesně to je vlastnost potřebná pro vytváření virtuální reality.

Virtuální realitu totiž nelze vytvářet v programech, ve kterých běžně pracujeme a jejichž výstupem jsou obrázky či videa, jež můžeme vidět na našich stránkách. Pokud mluvíme například o virtuální realitě v interiérech, tak musíme celou scénu interiéru vzít a překlopit do herního enginu. To v praxi znamená přesunout každý model. Každou skříň, židli, květinu i dekoraci upravit tak, aby bylo možné ji použít v herním enginu. A nejen to, v herním enginu se musí znovu vytvořit všechny materiály, barvy, textury, lesky, co jich jen ve scéně je. A nakonec se musí znovu vytvořit a nastavit všechna světla a jejich vlastnosti.

S trochou nadsázky můžeme říct, že při přesunutí scény do herního enginu ji vlastně musíme vytvořit celou znovu, což s sebou nese nezanedbatelné časové a s tím spojené i finanční náklady. Ve finále je možné i přidat působivé efekty jako jsou východy a západy slunce, déšť a další. To už se však z kategorie grafiky přesouváme do kategorie programování. Programování je totiž nedílnou součástí herních enginů a umět v enginu vytvořit veškeré prostředí, a ještě k tomu naprogramovat efekty, už dokáží jen opravdu zkušení profesionálové.

Enginy používáné k tvorbě VR

 Virtuální prohlídky se nejčastěji vytváří v programech:

Pracovní prostředí Unity Engine
Pracovní prostředí Unity Engine

 

Pracovní prostředí Unreal Engine
Pracovní prostředí Unreal Engine

Oba enginy mají mnoho společného a jedná se především o to, na který engine je grafik více zvyklý, či ve kterém umí pracovat lépe. Ač je výsledek téměř srovnatelný, tak práce v jednotlivých enginech je velice rozdílná, jak už to tak u  programů podobného zaměření bývá.

Výsledek zkušeného grafika je ovšem ohromující v obou enginech. Interiér se všemi detaily je ve stejné fotorealističnosti jako původní obrázky. V interiéru se dá pomoci šipek na klávesnici volně pohybovat a pomocí myši se rozhlížet. Virtuální realita působí jako interaktivní film, kterým se můžete procházet. Když se k tomu připočtou ještě možnosti jako změna světel, denní doby či přebarvování produktů podle přání zákazníka, tak je výstup z enginu opravdu k neuvěření. A také je to perfektní prezentační nástroj.

VR brýle

To vše samozřejmě lze posunout ještě o úroveň výše, pokud se klientovi neukáže virtuální prohlídka na pouhém monitoru, ale za pomoci brýlí pro virtuální realitu. To jsou speciální brýle, které se připojí k počítači nebo se přímo do nich vloží chytrý telefon s nainstalovanou aplikací. Do brýlí je pak promítán obraz pro každé oko zvlášť, což vede k vytvoření 3D efektu. Tento efekt působí na lidský mozek tak, že člověku připadá, že se nachází v prostoru vytvořeném v enginu. Člověk se prochází ve skutečném prostoru, ale připadá mu, že se prochází v prostoru vytvořeném v enginu. Brýle totiž reagují na lidský pohyb i natáčení hlavy a iluze je dokonalá. Zákazník si tak může prohlédnout každý detail a připadá mu, jako by, v grafiky vytvořeném prostoru, skutečně byl. Může se procházet po bytě, vyjít na balkón, podívat se pod stůl – vše jako v reálném světě.

VR brýle
VR brýle

Z předešlých řádků to na vás možná působí tak, že takové věci jsou hudbou budoucnosti. Není tomu tak, virtuální realita je již dostupná a interaktivní prohlídka při prezentaci exteriérů či interiérů je zcela běžnou záležitostí. Stačí jen mít dostupnou technologii, tedy brýle, vhodý počítač, programy a především know-how.

 

 

Autor: Ing. Luděk Černý

Máte zájem o vizualizaci,nebo potřebujete jen poradit?

Jméno
Telefon

Nebaví vás formuláře?

Zavolejte nám na +420 774 239 411 nebo napište na studio@4f.cz.

E-mail
Vaše zpráva / dotaz

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Nebaví vás formuláře?

Zavolejte nám na +420 774 239 411 nebo napište na studio@4f.cz.